Yükleniyor...

ESTETİK DOLGU

Kompozit reçine, içinde silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak tanımlanırlar. 1960'larda yalnızca ön dişlerde kullanıldıkları halde materyalin ileri derecede geliştirilmesiyle çiğneme basınçlarına dayanıklı ve daha az aşınan bir dolgu maddesi olarak arka dişlerde de başarılı olarak uygulanabilmektedirler.

Kompozit dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Kompozit dolguların ağızda kalma süresi de 7-10 yıldır.

Kompozit dolgularla eskiden sadece porselen kaplama ile ağızda kalabilen ve bütünlüğünü koruyan dişler, artık kaplamaya gerek kalmadan son derece estetik bir görüntü sergileyebilmektedirler.

Tek seansta uygulanama tamamlanabilmektedir. Dolgu yerleştirilmeden önce dişten fazla madde kaldırmaya gerek olmadığı için diş sert dokusu kaybına neden olmazlar. Çok küçük kaviteler bile kapatılabilmektedir.

Dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca, bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

+90 312 424 14 86
  • KOCATEPE MAH. MİTHATPAŞA CAD. 66/14 ÇANKAYA/ANKARA
  • İNFO@SİRDENT.NET